River Valley Conference
 
Volleyball: Varsity Fall 2019 Schedule    (as of 03-19-19)
 
Type  Time  Home/Host  Opponent  Location  Comments
Monday, Aug 19, 2019
Scrimmage  5:30PM  Western Dubuque Epworth  Cascade           
Tuesday, Aug 20, 2019
Scrimmage  5:00PM  Monticello  Anamosa,
Edgewood-Colesburg,
Vinton-Shellsburg 
Monticello High School         
Wednesday, Aug 21, 2019
Scrimmage  8:00AM  Wilton  Anamosa,
Bellevue,
Camanche,
Cascade,
Durant,
Mid-Prairie,
Montezuma Community,
Monticello,
North Cedar,
Northeast,
Regina,
Tipton,
West Branch 
Wilton High School         
Thursday, Aug 22, 2019
Scrimmage  4:30PM  Northeast  Bellevue,
Lisbon,
Maquoketa,
Prince of Peace Catholic,
Tipton 
Northeast High School - Goose Lake         
Scrimmage  4:30PM  Northeast  Tipton  Northeast High School - Goose Lake         
Saturday, Aug 24, 2019
Scrimmage  8:00AM  Davenport North  Bettendorf,
Burlington,
Clinton,
Davenport Assumption,
Davenport Central,
Davenport West,
Muscatine,
North Scott,
Pleasant Valley,
Wilton 
Davenport North         
Scrimmage  8:30AM  Cascade  Monticello  Cascade High School         
Monday, Aug 26, 2019
Match  5:00PM  Lisbon  Alburnett,
Central City,
East Buchanan,
Tipton 
Lisbon High School         
Game  5:15PM  Easton Valley  Bellevue  Easton Valley - Preston Building         
Thursday, Aug 29, 2019
Match  7:00PM  Fulton  Northeast  Fulton High School         
Match  7:30PM  Mid-Prairie  Washington (IA)  Mid-Prairie High School         
Saturday, Aug 31, 2019
Tournament  9:00AM  Cascade  Monticello  Cascade High School         
Tournament  9:00AM  Easton Valley  Bellevue,
Clayton Ridge,
Edgewood-Colesburg,
Marquette Catholic High School,
Wilton 
Easton Valley-Preston Building         
Tournament  9:00AM  Easton Valley  Bellevue,
Marquette Catholic,
Wilton,
Edgewood-Colesburg 
Easton Valley - Preston Building         
Tuesday, Sep 3, 2019
Tournament  4:00PM  Wapello  Central Lee,
Columbus Junction,
English Valleys,
Keota,
Notre Dame,
Washington (IA),
Wilton 
Wapello High School         
Thursday, Sep 5, 2019
Match  7:15PM  Cascade  Camanche  Cascade High School         
Match  7:15PM  West Liberty  West Branch  West Liberty High School         
Match  7:15PM  Bellevue  Anamosa  Bellevue High School         
Match  7:15PM  Regina  Tipton  Regina         
Match  7:15PM  North Cedar  Monticello  Clarence Middle School         
Match  7:15PM  Mid-Prairie  Durant  Mid-Prairie High School         
Saturday, Sep 7, 2019
Tournament  9:00AM  Anamosa  Northeast  Anamosa High School         
Match  9:00AM  Mount Vernon  Columbus Catholic,
Tipton,
Center Point-Urbana,
Iowa Mennonite 
Mt. Vernon High School         
Tournament  9:00AM  Midland  Monticello  Midland High School         
Tuesday, Sep 10, 2019
Match  7:15PM  Anamosa  Monticello  Anamosa High School         
 (Date Changed from 09-19-19)
Thursday, Sep 12, 2019
Match  7:15PM  Camanche  Anamosa  Camanche High School         
Match  7:15PM  Cascade  Bellevue  Cascade High School         
Match  7:15PM  Regina  Mid-Prairie  Regina         
Match  7:15PM  West Branch  Wilton  West Branch High School         
Match  7:15PM  Tipton  Durant  Tipton Middle School         
Match  7:15PM  Monticello  Northeast  Monticello High School         
Match  7:30PM  North Cedar  Springville  North Cedar Jr/Sr High School         
Saturday, Sep 14, 2019
Invitational  9:00AM  Camanche  Bellevue,
Davenport North,
Easton Valley,
Mediapolis,
Northeast 
Camanche High School         
Tournament  9:00AM  Wilton  Iowa Mennonite,
Midland,
Mount Pleasant,
Winfield-Mount Union 
Wilton High School         
Invitational  9:00AM  Camanche  Northeast  Camanche High School         
Tournament  9:00AM  Linn-Mar  Assumption,
Center Point-Urbana,
Fairfield,
Kennedy,
Marion,
Pleasant Valley,
Solon,
Tipton,
Waterloo East 
Linn-Mar High School         
Tournament  10:00AM  Williamsburg  Bellevue,
Centerville,
Iowa Mennonite,
Marquette Catholic,
Nevada 
Williamsburg High School         
Tuesday, Sep 17, 2019
Match  7:15PM  Durant  Regina  Durant High School         
Match  7:15PM  Anamosa  Cascade  Anamosa High School         
Match  7:15PM  Bellevue  Camanche  Bellevue High School         
Match  7:15PM  Mid-Prairie  Tipton  Mid-Prairie High School         
Match  7:15PM  Northeast  North Cedar  Northeast High School - Goose Lake         
Match  7:15PM  Wilton  West Liberty  Wilton High School         
Thursday, Sep 19, 2019
Match  7:15PM  Mid-Prairie  Wilton  Mid-Prairie High School         
Match  7:15PM  Durant  West Branch  Durant High School         
Match  7:15PM  Anamosa  Monticello  Anamosa High School         
 (Date Changed to 09-10-19)
Match  7:15PM  Camanche  North Cedar  Camanche High School         
Match  7:15PM  Bellevue  Northeast  Bellevue High School         
Match  7:15PM  Tipton  West Liberty  Tipton Middle School         
Saturday, Sep 21, 2019
Invitational  8:30AM  Clinton  Camanche,
Central DeWitt,
Davenport Central,
Davenport North,
Dubuque Senior,
Dubuque Wahlert Catholic,
Geneseo,
Muscatine,
United Township,
Wilton 
Clinton High School         
Tournament  9:00AM  Lisbon  Monticello  Lisbon High School         
Tournament  9:00AM  Springville  Belle Plaine,
Cascade,
Central City,
Cedar Valley Christian,
Easton Valley,
Jesup,
North Cedar 
Springville High School         
Tuesday, Sep 24, 2019
Match  7:15PM  West Branch  Regina  West Branch High School         
Match  7:15PM  West Liberty  Durant  West Liberty High School         
Match  7:15PM  North Cedar  Anamosa  Clarence Middle School         
Match  7:15PM  Northeast  Camanche  Northeast High School - Goose Lake         
Match  7:15PM  Wilton  Tipton  Wilton High School         
Match  7:15PM  Monticello  Cascade  Monticello High School         
Thursday, Sep 26, 2019
Match  7:15PM  Anamosa  Wilton  Anamosa High School         
Match  7:15PM  West Liberty  Bellevue  West Liberty High School         
Match  7:15PM  West Branch  Camanche  West Branch High School         
Match  7:15PM  Regina  Cascade  Regina         
Match  7:15PM  Mid-Prairie  North Cedar  Mid-Prairie High School         
Match  7:15PM  Northeast  Durant  Northeast High School - Goose Lake         
Match  7:15PM  Tipton  Monticello  Tipton Middle School         
Saturday, Sep 28, 2019
Tournament  8:30AM  Monticello  DeWitt Central,
Maquoketa,
Northeast,
Union 
Monticello High School         
Match  9:00AM  North Cedar  Tipton  North Cedar Middle School         
Invitational  9:00AM  Monticello  Northeast  Monticello High School         
Tournament  9:00AM  Mid-Prairie  Regina,
Sigourney Junior-Senior,
Washington (IA),
West Liberty 
Mid-Prairie High School         
Tournament  9:00AM  North Cedar  Calamus Wheatland,
Durant,
Edgewood-Colesburg,
Midland,
Springville,
Tipton 
North Cedar Jr/Sr High School         
Tuesday, Oct 1, 2019
Match  7:15PM  Durant  Wilton  Durant High School         
Match  7:15PM  West Branch  Mid-Prairie  West Branch High School         
Match  7:15PM  Regina  West Liberty  Regina         
Match  7:15PM  Cascade  North Cedar  Cascade High School         
Match  7:15PM  Bellevue  Monticello  Bellevue High School         
Match  7:15PM  Anamosa  Northeast  Anamosa High School         
Thursday, Oct 3, 2019
Match  7:15PM  West Liberty  Mid-Prairie  West Liberty High School         
Match  7:15PM  Monticello  Camanche  Monticello High School         
Match  7:15PM  North Cedar  Bellevue  Clarence Middle School         
Match  7:15PM  Northeast  Cascade  Northeast High School - Goose Lake         
Match  7:15PM  Tipton  West Branch  Tipton Middle School         
Match  7:15PM  Wilton  Regina  Wilton High School         
Saturday, Oct 5, 2019
Tournament  9:00AM  New London  English Valleys,
Highland,
Louisa-Muscatine,
Mid-Prairie,
Van Buren,
Winfield-Mount Union,
West Burlington 
New London High School         
Tournament  9:00AM  Northeast  Assumption Davenport,
Bellevue,
Calamus-Wheatland,
Camanche,
Durant,
Maquoketa,
Prince of Peace Catholic 
Northeast High School - Goose Lake         
Match  9:00AM  Western Dubuque  Tipton  Western Dubuque Epworth         
Thursday, Oct 10, 2019
Match  7:15PM  Bellevue  Mid-Prairie  Bellevue High School         
Match  7:15PM  Durant  Anamosa  Durant High School         
Match  7:15PM  Camanche  Tipton  Camanche High School         
Match  7:15PM  Cascade  West Branch  Cascade High School         
Match  7:15PM  North Cedar  West Liberty  Clarence Middle School         
Match  7:15PM  Wilton  Northeast  Wilton High School         
Match  7:15PM  Monticello  Regina  Monticello High School         
Saturday, Oct 12, 2019
Tournament  8:30AM  Center Point-Urbana  Assumption Davenport,
Benton Community,
Cedar Falls,
Columbus Catholic,
North Cedar,
Solon,
Waterloo West 
Center Point-Urbana High School         
Tournament  8:30AM  Washington (IA)  Wilton,
Sigourney Junior-Senior,
Keota,
Iowa Mennonite,
Wapello 
Washington High School         
Tuesday, Oct 15, 2019
Conference Tournament  5:00PM  Monticello  Anamosa,
Bellevue,
Camanche,
Cascade,
Durant,
Mid-Prairie,
North Cedar,
Northeast,
Regina,
Tipton,
West Branch,
West Liberty,
Wilton 
Monticello High School         
Thursday, Oct 17, 2019
Conference Tournament  5:00PM  Monticello  Anamosa,
Bellevue,
Camanche,
Cascade,
Durant,
Mid-Prairie,
North Cedar,
Northeast,
Regina,
Tipton,
West Branch,
West Liberty,
Wilton 
Monticello High School         
Wednesday, Oct 23, 2019
Regional  TBD  TBD  Tipton  TBA         
Regional  7:00PM  TBA  TBD  TBA         
Monday, Oct 28, 2019
Regional  TBD  TBA  TBA  TBA         
Tuesday, Oct 29, 2019
Regional  TBD  TBD  Tipton  TBA         
Thursday, Oct 31, 2019
Regional  TBD  TBA  TBA  TBA         
Monday, Nov 4, 2019
Regional Final  TBD  TBD  Tipton  TBA         
Tuesday, Nov 5, 2019
Regional Final  TBD  TBA  TBA  TBA         
Tuesday, Nov 12, 2019
State  TBD  TBD  Tipton  TBA         
Wednesday, Nov 13, 2019
State  TBD  TBD  Tipton  TBA         
Thursday, Nov 14, 2019
State  TBD  TBD  Tipton  TBA         
Friday, Nov 15, 2019
State  TBD  TBD  Tipton  TBA